کاتلین یا جاوا؟ چالشی بسیار سخت برای توسعه دهندگان

کاتلین یا جاوا؟ چالشی بسیار سخت برای توسعه دهندگان

31 فروردین 1401

کاتلین یا جاوا؟ چالشی بسیار سخت برای توسعه دهندگان و برنامه نویسان اندروید ، به ویژه کاربران Android Studio و همچنین افراد آماتوری که قصد شروع توسعه دهندگی اپلیکیشن و بازیهای اندرویدی دارند !
اما آیا JAVA بهتر است یا Kotlin ؟ اگر این سوال را از بنده بپرسید باز هم مثل همیشه این جواب را خواهید شنید که :
هرکدام بسته به نیاز و هدف و خروجی ، میتوانند در جایگاه خود خوب باشند . به شما بستگی دارد که با کدوم راحت تر باشید و بهتر به هدف خود میرسید؟

از آنجایی که زبان برنامه نویسی Java ، یکی از قدیمی ترین و جا افتاده ترین زبانها برای توسعه برنامه های تحت پلتفرم به حساب می آید و کاتلین تنها 5 سال است که به عرصه رقابت ها وارد شده است ، میتوان جاوا را پرمنبع و مستندتر دانست و باید گفت برای اینکه آنرا یاد بگیریم قطعا بسترهای بیشتر و بهتری را در اختیار داریم!

جامعه آماری زبان جاوا ، هم بدون احتساب توسعه دهندگان Android ، هم با احتساب آن ، جامعه چندبرابری نسبت به کاتلین هستند و کاتلین هنوز فاصله ها دارد تا بتواند به جاوا برسد . پس در پرطرفداری جاوا و باتجربه تر بودن جاوا هیچ شکی نیست . اما آیا واقعا Kotlin اینقدر کتک خور ملسی دارد ؟ آیا واقعا نمیتوان کاتلین را برای کدنویسی برگزید؟

باید دانست که Base سیستم عامل اندروید ، JAVA است و توسعه دهندگان جاوا در واقع دارند بصورت مستقیم با سیستم عامل ارتباط برقرار میکنند . اما کامپایلر زبان کاتلین ، کدهای این زبان را به جاوا تبدیل کرده و آنرا یک بسته کامل که همان APK است میکند . اما باید اعتراف کرد که زبان جاوا دشواری خاص خودرا دارد و کاتلین ، درک کدنویسی را شیرین تر و ساده تر کرده! بطوری که بیشتر جامعه کنونی کاتلین بخاطر سادگی و تعامل با آن پدیده آمده است و سرعت پیشرفت کاتلین توسط Jetbrains و گوگل بسیار بالاست ! درحالیکه زبان JAVA از قدیم ، پیشرفتگی خودرا داراست و چندان پیشرفتی نسبت به گذشته ندارد . بنظر میرسد که تا دهه های دیگر باید با این زبان خداحافظی کرد … کاتلین دارای مبانی و مفاهیم برنامه نویسی مدرن است و سطوح بالای برنامه نویسی کنونی را پشتیبانی میکند .

البته باید گفت که یک فرق مهم و اساسی کاتلین و جاوا ، اوپن سورس بودن کاتلین است که باعث شده پیشرفت دسته جمعی با سرعت قارچ گونه صورت گیرد ! اما اوراکل Oracle ، قبول نکرد که آنرا اوپن سورس کند . البته اوراکل طراح این زبان شیءگرا نیست و صرفا مالک آن است .

اما باید بدانید که زبان کاتلین مانند سی و سی پلاس پلاس دارای ماشین مجازی است که مبتنی بر java است . زیرا بیس سیستم عامل جاوا اینگونه است و برای اجرای کدهای اندروید نیازمند تبدیل آن به زبان سیستم عامل آن ( جاوا ) هستیم .

دقت کدنویسی در کاتلین ، نیازمند دقت بالایی نیست و حساسیت کمتری نسبت به جاوا دارد . همچنین زبان جاوا ، وابسته به حافظه است درحالیکه کاتلین اینگونه نیست .

این نکته را هر توسعه دهنده مهم است بداند : کتابخانه ها و Library ها و API های مربوط به جاوا بسیار گسترده تر از KOTLIN است و اگر قصد دارید که بدانید اکنون دامنه کدام زبان گسترده تر است ، باید گفت که جاوا !

kotlin vs. java 1.2 1
جاوا یا کاتلین

یک نوید جالب به شما بدهم . در داخل اندروید استودیو ، قابلیت تبدیل جاوا به کاتلین و بالعکس وجود دارد . یعنی اگر قصد داشته باشید که کدهای خودرا مهاجرت دهید ، مخصوصا این اتفاق برای جاوا به کاتلین قابل اجراست !

کامپایل جاوا با سرعت و پردازش بیشتری صورت میگیرد . اما کاتلین کمی سرعت کمتری نسبت به java دارد . در عین حال هردو کامپایلری هستند و از این نظر با یکدیگر برابرند .

زبان جاوا ، بیشتر به C شباهت دارد و الگوی شیءگرایی آن از روی Smalltalk گرفته شده . اما کاتلین شباهت هایی به GO و Pascal دارد ( که البته نمیتوان با قاطعیت گفت شباهت زیاد ) و باید اعتراف کرد که نسبت به جاوا سینتکس بهتر و مدرن تری دارد .

کنترل و مدیریت خطا در کاتلین هم بسیار بهتر و بالاتر است . بطور مثال مدیریت حافظه ، مدیریت رشته های تهیnull و … موارد دیگر .

افرادی که از جاوا به کاتلین مهاجرت میکنند ، برنامه نویسی شیرین تری را تجربه میکنند تا کسانیکه از کاتلین به جاوا مهاجرت میکنند ( که اگر دلیل موجهی نداشته باشند واقعا بر پدرشان صلوات :/ ) . این را هم از یاد نبرید که بیشتر کتابخانه های جاوا را میتوان در کاتلین مورد استفاده قرار داد! این یعنی یک ویژگی کاملا قوی در کاتلین که اعتمادسازی قوی ای را انجام داده است .

پیدا کردن برنامه نویس و توسعه دهنده حرفه ای کاتلین کار سختی است و معمولا برنامه نویس حرفه ای جاوا ، بیشتر و سریعتر با مزایای بهتر پیدا میشود .

معمولا چون جاوا معمول تر است ، ممکن است مجبور باشید برخی پروژه ها را با جاوا شروع کنید یا از استارت وسط پروژه ای با جاوا همراه باشید . پس یادگیری پایه جاوا هم پیشنهاد بنده به شماست!

چرا برای شروع بهتر است از java شروع شود؟ زیرا برای اینکه به ساختار سیستم عامل آشنایی بهتری پیدا کنید و منابع بیشتر و بهتری در اختیار شماست و ( برخی اوقات ) راه اندازی جاوا ساده تر از کاتلین است .

کاتلین ، از جاوا بهینه تر است و اخیرا بسیاری از شرکت های بزرگ بخاطر این ویژگی ، پروژه های خودرا از جاوا به این زبان منتقل کرده اند . در سال 2017 که از این زبان رونمایی شد ، گوگل به شدت از جت برینز حمایت کرده و در توسعه آن نقش مهمی پیدا کرد .

کاتلین یا جاوا؟ چالشی بسیار سخت برای توسعه دهندگان

با این مقاله سریعا مقایسه هایی در بین جاوا و کاتلین انجام دادیم .

جاوا را میتوان به یک ریش سفید باتجربه و کارآمد تشبیه کرد . اما کاتلین را به یک نوجوانی که هرروز درحال بالندگی و نخبگی و قدرتمندی و رشد است . پس حمایت و استفاده از تجارب جاوا و استفاده از قدرت کاتلین ، خود کاری بس خوب و موثر است .

شاید فکرکنید که من قصد تعریف بیشتری از کاتلین دارم . اما باید اعتراف کنم که خیر . اما کاتلین میتواند آینده روشن تری داشته باشد و بعدها جامعه آماری بهتری خواهد داشت . امیدوارم با این تعاریف با تمامی جنبه ها ، بتوانید یک راه درست و روشن را انتخاب کنید . بهترین ها را از خداوند متعال برایتان خواستارم . موفق و موید باشید .

نویسنده : سجاد احمدی نیت

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.