تکنولوژی متاورس MetaVerse

تکنولوژی متاورس MetaVerse

31 فروردین 1401
NE ART The Birth of the ITO and the Democratization of the Metaverse
متاورس

تکنولوژی متاورس MetaVerse ؟ بنظر که جالب میاد !

شاید برای خیلی هاتون سوال شده باشه که چطور میشه یک دنیای مجازی ایجاد کرد که در داخل اون ، بتونیم زندگی دومی ایجاد کنیم؟
همگی انیمه SAO رو اگه دیده باشیم ( که یکی از شاهکارهای دنیای انیمه ست ) ، انگیزه ای برای کشف چنین دنیایی پیدا میکنیم . مخصوصا که بازیساز هستیم ، انگیزه برای طراحی و ساخت اون هم پیدا میکنیم! و مطمئنم که دیر نخواهد رسید روزی که بشر به چنین تکنولوژی ای دست پیدا میکند ( البته نه صددرصد و با حضور فیزیکی ) . ساخت دنیایی دیگر در بستر فضای مجازی و حضور مجازی در این دنیا .
اما امروز بصورت مختصر میخوایم درمورد یک تکنولوژی صحبت کنیم که به همین موارد ارتباط مستقیمی داره و گره به علم رایانه ، شبیه سازی ، طراحی و حتی مدلسازی و رمزنگاری و بلاکچین خورده!
در متاورس ، ما فرصت ساخت دنیایی دلخواه خودمان را خواهیم داشت . یک دنیایی دیگر بدون حضور مافیا و عوامل منفی ای که در این دنیا وجود خواهد داشت ( و صدالبته حتی یک درصد هم جای زندگی واقعی رو نمیگیره … ) !
خود متاورس Metaverse ، یک فرضیه ای است که سالها در اذهان محققین و ایده پردازان و مهندسین حوزه رایانه درحال کار شدن و تکامل هست . در این فرضیه ، دنیایی سه بعدی و مجازی خواهیم داشت که با استفاده از دوربینهای واقعیت مجازی ( یا مشابه آنها ) و پلتفرمهای گوناگون و حتی دستگاه هایی همچون PC ، XBox و PS4 ، قابلیت اتصال خواهیم داشت و البته این آن چیزی نبود که بخوایم به انیمه SAO ربط بدیم و شاید به اونجا نرسیم ، اما درحال نزدیک شدن به این تکنولوژی هستیم .
شرکت هایی همچون Meta(متا یا همون فیسبوک قدیمی) ، مایکروسافت Microsoft ، اپیک گیمز Epic Games ، روبلاکس Roblox و انویدیا Nvidia درحال فعالیت بر روی همین پروژه هستند . البته همانطور که میدانیم اپیک گیمز و روبلاکس انجین ها و SDK هایی جهت طراحی بازی و شبیه سازی و توسعه نرم افزارهای VR و MR و XR و AR طراحی کردند پس قاعدتا باید به فکر همچنین پروژه سودآور و افتخارآفرینی هم باشند! این پروژه قطعا مورد استقبال طرفداران دنیاهای مجازی خواهد بود . همانطور که تا یکی دوسال پیش ، یکسری بازیها به عنوان Second Life ( زندگی دوم ) در بین کاربران مجازی معروف و وایرال شده بود و در این بازیها میتوانستیم داستان خودمان را رغم بزنیم . اما زندگی مورد علاقه مان را خیر! با یکسری تصمیمات محدود و شروط دست و پا گیر …

در متاورس ، قادر هستید که آواتار موردنظر خود را طراحی کنید ، جنسیت و شغل خودرا داشته باشید ، یک تشکیل خانواده مجازی دهید و درصورت امکان ، قابلیت هایی داشته باشید که در دنیای مجازی نخواهید داشت . مثلا : تنفس در زیر آب ، پرواز کردن و … پس آزادی در متاورس قطعا بیشتر خواهد بود .

کلمه متاورس ریشه از Meta + Universe دارد که بمعنای دنیا + بی نهایت میشود . یعنی دنیای بی نهایت . طبق گفته های متاورس ، در این دنیا محدودیتی وجود نداشته و این دنیا انتها هم نخواهد داشت ، کماکان هرچقدر که پیش بروی ، چیزهای جدیدی کشف میکنی!

اتصال در متاورس بصورت همزمان و ریلتایم است . یعنی همه افراد با سرعتی یکسان و رویدادهایی همزمان ( مثل دنیای حقیقی ) درحال زندگی هستند . متاورس تنها به عنوان یک زندگی دوم به کار نمیرود . بلکه میتوان مواردی مثل مسابقات همزمان فوتبال را هم اجرا کرد! بطوری که همگی همزمان نقش خود را در آن بازی ایفا کنند .

طبق گفته پژوهشگران این پروژه ، در این پروژه قرار است از بلاکچین و ارزهای دیجیتال استفاده شود و مورد تبادلات قرار گیرد .

متاورس بصورت تقریبی ، در همین امسال برای تست و اجرا به انتشار درآمد تا واکنش ها و ریکشن ها را بسنجد و میزان استقبال را بررسی کند . اگر میخواهید درمورد چگونگی کار با این تکنولوژی اطلاعات بیشتری داشته باشید از اینجا نگاه کنید .در توضیحات این تکنولوژی در بنیاد متاورس میخونیم :
امنیت
اثبات کار (POW) برای دیکته نوشتن بلوک و نهایی شدن پدربزرگ. هیچ کمیته رای گیری یا اعتبارسنجی از طریق اثبات سهام (POS) وجود ندارد زیرا کل شبکه هر بلوک را تأیید می کند. بنابراین، این سیستم نه تنها می‌تواند حملات 51 درصدی را کاهش دهد، بلکه توزیع یکنواخت پاداش استخراج را برای سهامداران و سرمایه‌گذاران فراهم می‌کند.

قابلیت همکاری

به هر کسی اجازه می دهد تا با استفاده از ابزارهایی مانند MetaMask، Remix و Truffle، قراردادهای هوشمند بسازد و آنها را در زنجیره Metaverse مستقر کند. قراردادهای هوشمند از طریق پشتیبانی ارائه شده برای Solidity و همچنین برای هر چیزی که در بایت کد EVM کامپایل می شود، سازگار خواهد بود.

مقیاس پذیری
Metaverse از چارچوب ماژولار Substrate برای مقیاس‌پذیری بالاتر، توسعه طولانی‌مدت و پشتیبانی برای اتصال برنامه‌ها، خدمات غیرمتمرکز استفاده می‌کند و به دیگر بلاک چین‌های مستقل اجازه می‌دهد با هزینه کمتری متصل شوند، اطلاعات و تراکنش‌ها را مبادله کنند.

اما با اینهمه تعریفی هم که کردم طبق عادت و مرضی که دارم یک تخریب کوچولو هم انجام بدم!
این تکنولوژی براساس گفته های محققین بهتر است فعلا بر بستر پلتفرم و بدون حضور مجازی انجام بشه چون با استفاده از پلتفرمهای ارتباطی VR و … نیازمند یکسری تاثیرپذیری فیزیکی و روانی دارند که هنوز اون تاثیرات بررسی نشده و احتمال ضربه انسانی وجود داره!
این تکنولوژی قطعا اعتیادآور خواهد بود و هیچگاه افراد از آن سیر نخواهند شد!! پس باید یک فکر بکر در این باره کرد …

برخی معتقدند که Metaverse ، میتواند نسل سوم دنیای وب باشد و این دنیا هیچ نهایتی ندارد و میتواند بعنوان زندگی دوم انسان بکارآید . کماکان پروژه هایی همچون تلاش یک شرکت برای تعامل مجازی حتی پس از مرگ‌ در این بستر وجود دارد که قصد دارند چهره و صوت و رفتار افراد مفوّته را شبیه سازی کرده تا افراد بتوانند برای دیدار بستگان خود به این بستر بیایند ! برای ساخت چنین مدل شبیه‌سازی، این شرکت از اعضا و کاربران خود اجازه می‌گیرد تا به مقداری از داده‌های شخصی آن‌ها مانند مکالمات، حرکات و حالات چهره دسترسی داشته باشد و این باعث میشود تا در شبیه سازی رفتار کمی دقت بیشتری به خرج داده شود . اما باید دانست که هیچوقت نمیتوان درصد بالایی از رفتارهای درون دنیای حقیقی را در داخل دنیای مجازی پیاده سازی کرد …

اما این ایده از چه کسی نشات میگیرد؟ نیل استفانسون (Neal Stephenson) ، در رمانی تخیلی و علمی به نام Snow Crash در سال 1991 این اصطلاح را بکاربرد و این جرقه ای شد تا فیسبوک و برخی شرکت های دانش بنیان ، به عنوان اولین پیشگامان این عرصه ، به این موضوع ورود کنند . تعریف اصلی این اصطلاح ، یک دنیای موازی با دنیای ماده است .

متاورس ، بستری تنها برای بازی و سرگرمی نیست! یک دنیا و آینده دیجیتال است . از این رو ، بسیاری از شرکت های بازاریابی دورخیز کرده اند تا بتوانند در این بستر به خرید و فروش و تبلیغات کالاها و خدمات خود بپردازند و این نشان میدهد که متاورس میتواند پلی ارتباطی بین خدمات دهنده و خدمات گیرنده باشد و کسانیکه در این عرصه پیشرو باشند میتوانند بسیار سودهای کلان و فراوانی بدست بیاورند !

جالب است بدانید در چنین محیطی که بر بستر بلاکچین است ، ما میتوانیم خرید و فروش را بصورت توکن های رمزنگاری شده یا NFT خرید و فروش کنیم . مثلا زمین و آپارتمان و خانه مجازی در داخل متاورس! بله ! درست شنیدید! زمین و خانه مجازی . بالاخره زندگی در متاورس جا و مکان میخواهد و هزینه هم دارد 🙂

تکنولوژی متاورس MetaVerse

در کل بنظر میرسد که متاورس ، دنیای دیجیتال برندینگ و دیجیتال مارکتینگ ، فضای مجازی و اینترنت ، بازیهای ویدئویی و بسیاری از حرفه های بر بستر مجازی را ارتقا خواهد داد و دگرگون خواهد کرد! شما چه دیدید؟ شاید حتی برخی حرفه ها با وجود این تکنولوژی به مرور زمان از بین بروند و حرفه های دیگری جایگزین آنها بشوند . اگر بشر بتواند در متاورس موفق شود ، آینده خوبی را میتوان برای حوزه های تکنولوژی به تصویر کشید . اما بشرطی که بشر فرهنگ استفاده از آنرا بتواند یاد بگیرد . وگرنه متاورس میتواند یکی از خطرات جوامع به شمار برود . تا زمانیکه فرهنگ استفاده از چیزی را فرانگیریم ، نمیتوانیم انتظار داشته باشیم که آن تکنولوژی بلای جان ما نشده و زندگی را بنفع ما رقم بزند .

امیدوارم که در این مقاله کوتاه و ساده ، درمورد متاورس اطلاعات خوبی کسب کرده باشید .

نویسنده : سجاد احمدی نیت

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.